Onderzoeker (postdoc) Zorgdata en het Lerend Zorgsysteem
Publicatie
Gevolgen sluiten van de spoedeisende hulp op acuut zorggebruik en vervolgzorg.
In Nederland is de spoedeisende hulp (SEH) een belangrijk onderdeel van de acute zorg. Acute zorg is zorg die zo snel mogelijk verleend moet worden. De afgelopen jaren zijn diverse SEH’s gesloten vanwege personeelstekorten, fusies of faillissementen. Over SEH-sluitingen worden vaak zorgen geuit over mogelijk negatieve effecten door langere reistijden tot de SEH voor inwoners. Dit onderzoek analyseert zorggebruik na een SEH-sluiting voor inwoners woonachtig in het verzorgingsgebied van een gesloten SEH voor alle inwoners en specifiek voor jonge kinderen (0-4 jaar) en ouderen (75 jaar of ouder).
Uit dit onderzoek blijkt dat het sluiten van de onderzochte SEH’s geen grote gevolgen had op het zorggebruik. De lichte daling in het aantal SEH bezoeken suggereert dat de meeste inwoners in het verzorgingsgebied van de gesloten SEH de mogelijkheid hadden om uit te wijken naar een andere SEH. De SEH-zorg is daarmee verschoven naar andere SEH’s en het verzorgingsgebied van overgebleven SEH’s is daarmee groter geworden. De overgebleven SEH’s hebben het hierdoor waarschijnlijk drukker gekregen.
Het zorggebruik bij de huisarts, zowel in de huisartsenpraktijk als de huisartsenspoedpost, was niet toe- of afgenomen en daarmee lijkt er geen verplaatsing te zijn geweest naar de eerstelijnszorg. Echter kan niet worden uitgesloten dat de sluitingen wel gevolgen hebben gehad voor individuele inwoners, huisartspraktijken en huisartsenspoedposten.
In een aantal andere uitkomsten zagen we ook veranderingen. Onder ouderen was een toename in spoedvervoer met de ambulance voorafgaand aan een SEH bezoek. Ondanks deze toename was er geen stijging in het aantal ziekenhuisopnames volgend op een SEH bezoek. Ook was er een toename in spoed hulpvragen (U2) bij de HAP onder ouderen, al werd er geen stijging in het aantal HAP contacten gevonden. Daarnaast was er een toename in de IC-opnames volgend op een SEH-bezoek.
Bij veel onderzochte uitkomsten in het zorggebruik kwamen relatief grote regionale verschillen naar voren. Dit laat zien dat algemeen genomen er misschien weinig verandering heeft plaatsgevonden, maar dat dit wel sterk kan verschillen afhankelijk van de SEH die gesloten is. Nader onderzoek is nodig om deze verschillen te duiden.